Niečo o jahodách

JAHODY

Popis

Z botanického hľadiska sú jahody kerom a plod je nepravým plodom. Plody sú podľa odrody odlišné svojím tvarom aj veľkosťou. Jahody majú bledé alebo tmavočervené sfarbenie, sú viac menej pevné a veľmi šťavnaté. Majú mnoho prívlastkov. Vďaka svojej nezameniteľnej vôni a chuti sa považujú za "kráľovské ovocie", vďaka svojim afrodiziakálnym účinkom ho mnohí volajú "ovocím lásky".

Pôvod

Záhradná jahoda vznikla náhodne v polovici 18. storočia vo Francúzsku. Veľkoplodá jahoda čílska, relatívne bez chuti, ktorá sa dostala do Európy v roku 1712 a rozšírila sa ďalej na juh Čile, do Peru, Kalifornie až po Aljašku a Havaj, bola skrížená s malou, veľmi chutnou jahodou virgínskou a do Európy sa dostala v roku 1623. Hoci toto kríženie nebolo úmyselné, malo veľký úspech, pretože jeho výsledok zahrňuje v sebe dobré vlastnosti oboch materských jahôd. Tak vznikla nová šľachtená rastlina jahoda záhradná. Pestovanie jahôd bolo obmedzené najprv na domáce a zámocké záhrady. V ponuke dominovali francúzske, anglické a niektoré nemecké odrody.

Iné názvy

fragaria × ananassa (lat), strawberry/garden strawberry (en), erdbeere (de), gartenerdbeere (de), ananas-erdbeere (de), kulturerdbeere (de) Nutričné hodnoty Jedna šálka celých jahôd obsahuje 0.96g bielkovín, 46 kalórií a 2.9g vlákniny. Minerály: Draslík - 220mg Fosfor - 35mg Horčík - 19mg Mangán - 0.556mg Meď - 0.069mg Selén - 0.6µg Sodík - 1mg Vápnik - 23mg Zinok - 0.2mg Železo - 0.59mg Vitamíny: Kyselina listová - 35µg Kyselina pantoténová - 0.18mg Niacín - 0.556mg Vitamín A - 17 IU Vitamín B1 (tiamín) - 0.035mg Vitamín B2 (riboflavín) - 0.032mg Vitamín B6 - 0.068mg Vitamín C - 84.7mg Vitamín E - 0.42mg Vitamín K - 3.2µg

Význam pre zdravie pôsobia protizápalovo a antibakteriálne vhodné pre ľudí po infarkte a pri rôznych srdcovocievnych ochoreniach vďaka zastúpeným antokyánom znižujú hladinu cholesterolu v krvi a pôsobia proti vysokému krvnému tlaku viažu škodlivé látky v črevách, pomáhajú s plynatosťou a hnačkami obsiahnutá vláknina v jahodách pomáha bojovať proti zápche pôsobia ako diuretikum, vylučujú kyselinu močovú a zlepšujú symptómy dny a artritídy zaháňajú pocity únavy a nervozity zvyšujú sexuálnu túžbu výborná prevencia kôrnatenia tepien Význam pri chudnutí Je ideálnym ovocím pri chudnutí - má najnižší obsah kalórií, obsahuje ich dokonca menej než melóny.

Zaujímavosť

Jahody boli predmetom povier, ako napríklad deti, ktoré chodili do lesa na jahody, museli prvé tri plody obetovať dušičkám. Tento zvyk pochádzal pravdepodobne zo stredoveku, kedy sa prinášali obety lesným duchom. Iná povera nedovoľovala žiadnej matke, ktorej zomrelo dieťa, jesť jahody, pretože by ich ujedala dieťaťu v nebi.

Upozornenie

Niektorí ľudia reagujú na konzumáciu jahôd alergicky (objavia sa u nich pľuzgiere na ústach a perách). Postihnutí jedinci by mali skúsiť jesť biologicky pestované jahody. Pokiaľ alergická reakcia nepominie, môže byť neznášanlivosť vyvolávaná vysokou koncentráciou trieslovín.

Online návštevníci

Práve tu je 33 návštevníkov a žiadni členovia on-line